2 grudnia klasa VIII, pod opieką wychowawczyni oraz nauczyciela historii, odwiedziła pomnik jednego z największych ludobójstw w historii świata, pomnik niezwykły, bo olbrzymi teren z kompleksem budynków byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
W zupełnej ciszy, skupieniu i zadumie wsłuchiwaliśmy się w poruszającą opowieść przewodnika, który przedstawił nam historię obozu, opowiedział o kategoriach i oznaczeniach
więźniów, liczbie ofiar, dramatycznej sytuacji uwięzionych dzieci, pseudomedycznych eksperymentach, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu.
Na własne oczy zobaczyliśmy warunki, w jakich żyli więźniowie, więzienne baraki, komory gazowe, pozostałości krematoriów. Pod Ścianą Śmierci oddaliśmy hołd ofiarom nazistowskich zbrodni, zapalając znicze. Udaliśmy się też pod budynek, w którym św. Maksymilian Kolbe dobrowolnie oddał życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka.
Odwiedzone miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje dostarczyły nam niezwykłych przeżyć i wrażeń, pozostawiając niezatarte wspomnienia.
Przejście przez autentyczny teren nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale także ważnym, osobistym doświadczeniem, które niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci.
Mimo upływu lat, nie wolno zapominać o przekazywaniu prawdy o barbarzyńskich czynach, nieludzkich zachowaniach i olbrzymim okrucieństwie człowieka wobec człowieka. „Kto nie
pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” (George Santayana), dlatego pamiętajmy o tym, co było i miejmy nadzieję, że już nigdy nie dojdzie do tak wielkiej zagłady ludności, jak podczas drugiej wojny światowej.

Izabella Jureczko