2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.  Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia.  

A czym jest autyzm?

To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Jest on uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Puzzle, bo świat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi. Do końca życia będą układać poszczególne elementy.

W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”

Klasa V została zapoznawana z pojęciem autyzmu poprzez prezentację multimedialną oraz pogadankę.  Uczniowie tej klasy, chcąc wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, przygotowali wspólny plakat – poukładany z porozcinanych kawałków, które tworzą jedną całość. Chcemy tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi oraz świat, w którym będzie miejsce dla każdego. „Inny” nie znaczy gorszy, a najważniejszymi wartościami jest otwartość i wrażliwość na potrzebny innych.

Bo przecież każdy z nas jest inny, lecz wszyscy są ważni.

Więcej ciekawych i rzetelnych informacji na temat autyzmu można znaleźć na gazetce ściennej wykonanej przez Panią Agnieszkę Zwolińską, która znajduje się przy wejściu do szkoły.

mgr Alicja Cielesta